Forum Forum Warszawskiego Klubu Górskiego im. prof. Walerego Goetla Strona Główna Forum Warszawskiego Klubu Górskiego im. prof. Walerego Goetla
PTTK Oddział "Mazowsze" w Warszawie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

50 rocznica śmierci prof. Walerego Goetla

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Warszawskiego Klubu Górskiego im. prof. Walerego Goetla Strona Główna -> prof. Walery Goetel
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prezes WKG
Administrator



Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 518
Przeczytał: 20 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 11:17, 10 Paź 2022    Temat postu: 50 rocznica śmierci prof. Walerego Goetla

ROK 2022 ROKIEM PROF. WALEREGO GOETLA W AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ IM. STANISŁAWA STASZICA W KRAKOWIE
Walery Goetel – urodzony 14 kwietnia 1889 roku w Suchej (Suchej Beskidzkiej). Syn Wincentego Goetla oraz Julii Goetel z domu Koehler (Köhler). Wincenty Goetel był pracownikiem suskiej kolei, w 1893 roku został służbowo przeniesiony z całą rodziną do Krakowa. Dzieciństwo Walerego nie było łatwe bo już w 1896 roku gdy miał 7 lat zmarł jego ojciec. Matka Walerego by przetrwać ten trudy czas ukończyła praktyczny kurs krawiecki. Razem z bratem Ferdynandem urodzonym w 1890 roku również w Suchej uczęszczał do szkoły św. Barbary w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Następnie rozpoczął naukę w Gimnazjum św. Anny, gdzie pod wpływem starszego brata kolegi Wiktora Kuźniara postanowił zostać geologiem. Już od najmłodszych lat wakacje spędzał w górach, gdzie czynnie uprawiał taternictwo oraz narciarstwo górskie. W 1907 roku ukończył gimnazjum i rozpoczął studia geologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach akademickich 1910/11-1912/13 studiował w Wiedniu z dwoma przerwami, pierwsza spowodowana była wypadkiem narciarskim, druga – uczestnictwem w wyprawie badawczej na Kaukaz. Na Uniwersytecie Wiedeńskim w 1913 roku doktoryzował się z dziedziny geologii i paleontologii. W tym też roku ożenił się z Marią Skłodowską, bratanicą Marii Skłodowskiej-Curie. W 1918 roku po zakończeniu ważnego etapu badań geologicznych obronił pracę habilitacyjną na Uniwersytecie Jagiellońskim, wspartą wykładem Historia geologiczna Tatr. W 1920 roku został profesorem nadzwyczajnym geologii i paleontologii w nowo wówczas zorganizowanej Akademii Górniczej w Krakowie. W czasie pierwszych 19 lat swojej pracy w Akademii Górniczej przygotował około 200 publikacji, w tym rozprawy: Budowa Tatr. Pasmo reglowe (1925 r., wspólnie z F. Radowskim) oraz Tektonika serii reglowej okolicy Zakopanego (1930 r., wspólnie z S. Sokołowskim). W. Goetel bardzo często brał udział w kongresach alpinistycznych, po raz ostatni w Szwajcarii zaraz przed wybuchem wojny w 1939 roku. Bywał również na kongresach dotyczących ochrony przyrody oraz kongresach geograficznych. W 1939 roku został rektorem Akademii Górniczej i pełnił tą zaszczytną funkcję do 1951 roku. W ciągu 13 lat swojej działalności jako prorektor oraz rektor uczelni znacznie przyczynił się do jej rozwoju.

Prof. W. Goetel był bardzo aktywny naukowo, zawodowo i społecznie. W 1953-1960 pracował w Zakładzie Ochrony Przyrody PAN i znacząco przyczynił się do utworzenia parków narodowych w Tatrach, Pieninach i na Babiej Górze (1954). Był przewodniczącym Rady Naukowej Państwowego Instytutu Geologicznego (1948-1953). Od 1955 roku przewodniczył Radzie Parku Tatrzańskiego. Przewodniczył również Komisji Ochrony Zasobów Wodnych i Oczyszczania Ścieków PAN (1954-1961), kierował Komisją Gleboznawczo-Górniczą Komitetu ds. Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (1951-1961). W 1959 roku otrzymał międzynarodowy Medal im. Van Tienhovena nadany przez uniwersytet w Bonn. W wieku 71 lat przeszedł na emeryturę.

Prof. W. Goetel opublikował wiele prac z zakresu turystyki (głownie z zakresu tematyka ochrony przyrody oraz dzieje polskiej turystyki górskiej), przede wszystkim w roczniku Polskiego Tow. Tatrzańskiego (później PTTK) „Wierchy”, którego 1934–50 był redaktorem. Opracował podstawy nowej dyscypliny naukowej Sozologii i doprowadziły do wydania publikacji z tego zakresu pt. „Sozologia i Sozotechnika” (1971 r.). Niespodziewanie zmarł 6 listopada 1972 roku z powodu skrzepów w naczyniach krwionośnych. Należał do wielu krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych.

Prof. Walery Goetel jest m. in. patronem schroniska na Hali Ornak w Tatrach, Oddział PTTK „Ziemi Babiogórskiej” w Suchej Beskidzkiej, szkoły ponadpodstawowej w Suchej Beskidzkiej (Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej).
[link widoczny dla zalogowanych]

Senat Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie ustanawiał rok 2022 rokiem prof. Walerego Goetla w AGH.

Szczegółowy Program Obchodów - [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Prezes WKG dnia Sob 11:39, 05 Lis 2022, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Warszawskiego Klubu Górskiego im. prof. Walerego Goetla Strona Główna -> prof. Walery Goetel Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin